Forsiden
   Forumoversigt
   Fuglemarked
   Billedegallerier
   Artikler
   Pasningsvejledninger
   Fokus på...
   Bøger og tidsskrifter
   Efterlysningen
   Fugledyrlæger
   Opdrætterliste
   Fugleforeninger
   Kalender
   Log ind
   Registrer
   Glemt kode
   Medlemsliste
   Retningslinier
   Hjælp og support
   Hvem er vi


  

> Ugentlige fugletips

Opdateres ugentligt med opsamling over ugens tilbud og ugens fugletv. Har du noget at tilføje, er du velkommen til at poste i trådene.

Fugle TV Forklaring

100% fugl: Programmet er et decideret fugleprogram og handler kun om fugle.

50% fugl: Programmet indeholder fugle. Der vil typisk være tale om naturprogrammer (f.eks. med titlen "Vadehavet" og fugledelen er så fuglelivet i Vadehavet.) Det kan også være generelle dyreprogrammer, hvor en del er om fugle; eksempelvis titlen "Rovdyr"; fugledelen vil så være noget om rovfugle. Også serier, hvor kun en del af programmet handler om fugle (dyrlægeprogrammer, dyrenes 112 etc) vil være at finde i denne kategori.

Chance for fugl: Programmer; især talkshows, kæledyrsprogrammer og andet, hvor der ofte forekommer klip/ sekvenser med fugle, papegøjetricks etc. Der er tale om programmer uden specifik indholdsbeskrivelse; og det kan derfor forekomme, at et omtalt program viser sig ikke at indeholde noget med fugle.

Udenfor kategori: Programmer, der giver baggrundsviden omkring fuglerelaterede emner; f.eks. sygdomme, dagslysets betydning etc.

 
Reply to this topicStart new topic
> Ugens fugle-tv, Uge 10
Linnet
indlæg 7. Mar 2010, 22:33
Indlæg #1


Heltidsposter
Gruppeikon

Fra: Århus C
Hobby: Selskabsfugle
Forening: Dansk Lori Klub
Navn: Tatjana Linnet


DR1

Stillehavets tropiske eventyr.
Sendes samtidig på DR HD Vittighedstegningen med en enlig mand og en palme på en øde ø, kan man godt glemme alt om. I hele Stillehavet findes der ikke sådan noget som en øde ø. Ligegyldigt hvor isoleret en ø ligger, er det lykkedes dyr og mennesker at finde vej til den fra New Guinea til Fiji og Hawaii. Dyr som saltvandskrokodiller, kæmpe ål, leguaner og mærkværdige frøer er ofte strandet på øerne på spidsen af naturkatastrofer som cykloner eller tsunamier og langt fra alle har overlevet strabadserne. Man har fx regnet ud, at kun én ny art hver 60.000 år klarede sig til Hawaii. De første mennesker i Stillehavet var polyneserne, og deres rejse har ikke været mindre dramatisk og har krævet en evne til at navigere, der ikke er set hverken før eller siden.

Sendes mandag den 8. marts klokken 20-20:50.
Kategori: Udenfor kategori; baggrundsviden.


Geniale dyr.
Spitfire er en lille grå due, der bruger sine formidable navigationsevner til at hjælpe et firma, der arrangerer ekstremsportture i Rocky Mountains i USA, Spitfire er udstyret med en lille fiks rygsæk, som den kan transportere memory-kort i ned fra bjerget og til nærmeste fotohandler. Så ligger billederne klar, når kunderne er på vej hjem.

Sendes lørdag den 13. marts klokken 18:05-18:30.
Kategori: 100% fugl.


AnimalPlanet.

Dyrenes kampplads.
Serien "Dyrenes kampplads" sætter fokus på betydningen af terræn, og hvordan det bliver det altafgørende i kampen på liv og død i dyreriget. Der er masser af fugle i stort set hvert afsnt, der er inddelt efter levesteder (ørken, jungle, hav etc).

Sendes alle hverdage klokken 16:45-17:15.
Kategori: 50% fugl.

SOS naturen kalder.
Gough og Simon viser en ny måde at fange vandfugle på. Samtidig fortæller Sara om grævlingeungen Tilly og redder en familie meget små ræve.

Sendes tirsdag den 9. marts klokken 13:35-14.
Kategori: 50% fugl.


Det mest ekstreme.
I dette afsnit af "Det mest ekstreme" ser vi de 10 største "bydyr" i naturens verden, bl.a. kragerne, der overtog Tokyo.

Sendes lørdag den 13.marst klokken 14:30-15:25.
Kategori: 50% fugl.

Nutidens dyrlæger.
Med nogle farlige helikopterstunts fanges en vild afrikansk elefant til forskning, og en øjenoperation giver en hornugle en ny chance for at overleve.

Sendes søndag den 14. marts klokken 15:25-16:20.
Kategori: 50% fugl.


Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
2 bruger/e læser denne tråd (2 gæster og 0 anonyme brugere)
Brugernavne:

 

Lo-Fi Version Tiden er nu: 3. September 2010, 09:25